OLYMPUS GALERİ: TUĞBA KIRALLI - BİR TEMSİLİN HİKAYESİ

"BİR TEMSİLİN HİKAYESİ" PERDELERİNİ OLYMPUS GALERİ'DE AÇIYOR !

Tuğba KIRALLI, rahatça oturduğumuz koltuklarda sahne ışıkları içinde keyifle ve hayranlıkla seyrettiğimiz temsillerin 5 yıl süreyle provalardan sahne arkasına, soyunma odalarından sahnelenmesine kadar her anını kaydettiği çalışması, “Bir Temsilin Hikayesi”ni 08 Nisan2017 Cumartesi gününden itibaren Olympus Galeri’de sergiliyor! 9 Mayıs’a kadar sürecek sergi Sahnede göz kamaştıran tütüleri, uçuşan kostümleri ile pointlerinin üzerinde danseden balerinlerin fotograflarından oluşuyor...
 
OLYMPUS GALERİ'de 08 Nisan - 09 Mayıs 2017 tarihleri arasında Tuğba KIRALLI'nın BİR TEMSİLİN HİKAYESİ isimli fotograf sergisi izlenebilecek.

Sergi 08 Nisan 2017 Cumartesi günü saat 17:00'deki kokteyl ile açılıyor !

SERGİ HAKKINDA...

BİR TEMSİLİN HİKAYESİ
Sahnede göz kamaştıran tütüleri, uçuşan kostümleri ile pointlerinin üzerinde dans eden balerinler... Rahatça oturduğumuz koltuklarda sahne ışıkları içinde keyifle ve hayranlıkla izlediğimiz temsiller...

Biz belgesel fotografçılarının her zaman tek bir derdi vardır: Görünmeyeni görünür kılmak...
Bu temsillerin kahramanları nasıl hazırlanıyorlar? Neler yapıyorlar? Salonları yıkan alkışları duyana kadar geçen çalışma süreçleri nasıl geçiyor? Zihnimden geçen bu merak ve sorularla birlikte artık hangi kareleri hayata geçireceğime karar vermiştim.

2012 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünden ve baş koreograflardan aldığım özel izinle çalışmama başladım.

Bir temsile hazırlanmanın her safhasını adım adım gözlemleyip fotografladım. Ter içinde kalan bedenleri, sakatlanmaları, pointlerinin içindeki acı çeken ayakları... Defalarca ve titizlikle tekrarlanan provaları, makyaj sırasını ve kuliste sahneye çıkmadan önce yaşadıkları sonsuz heyecanlarını. Perde kapandığında o yoğun alkış kulaklarına dolduğunda, o yorgun bedenlerine rağmen yüzlerindeki mutluluğu gördüm...

İşte benim projem de bu gördüklerimi belgeliyor.

Onların bir temsil gerçekleştirmedeki tüm zorluklarına paralel, benim işim de o kadar zordu. Konsantrasyonlarını dağıtmadan orada yokmuşum gibi çalışmayı başarabilmek pek de kolay değildi. Ancak zamanla sevgili balerin dostlarımla birlikte birbirimize alışarak bu güçlükleri yenip yolculuğumuza devam ettik.

Bu fotograf projesi, İstanbul Devlet Opera ve Balesinin sahneye koyduğu,
- Hürrem
- Giselle
- Kuğu Gölü
- La Corsaire
-Uyuyan Güzel
Ve Kremlin Ballet tarafından İstanbul'da sahnelenen Swan Lake temsillerinde beş yıl süreyle çekilmiştir.
 TUĞBA KIRALLI
Fotografa 2007 yılında başladı. Özcan Yurdalan, Merih Akoğul, Gültekin Çizgen, İzzet Keribar, Cenk Gençdiş'den fotograf eğitimleri aldı.

Bekir Tuğcu ile birlikte gerçekleştirdiği "Tersane-i Amire" belgesel fotograf projesi 2010 yılında Uğur Varlı Sanat Galerisinde ve Büyükçekmece Mimar Sinan Tarihi Kervansarayında sergilendi.

İfsak, Fotogen, Fototrek'te karma sergilere katıldı.


Fotografları pek çok ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül ve sergilemelere layık görüldü.
Bekir Tuğcu ile ortak projesi “İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası” 2012 yılında 6.Sami Güner Kupasını, “Bir Temsilin Hikayesi” projesi ile 2013 yılında İFSAK kupasını almaya hak kazandı.

2013 Yılında AFIAP ünvanını aldı.

İfsak ve Fotogen üyesi.

Kadir Has Üniversitesinde 2015 yılında "Fabrika Kızı", 2016 "İstanbul'un Kadın Renkleri" belgesel fotograf projeleri kapsamında tekstil atölyelerinde çalışan genç kızlara ve göçmen kadınlara fotograf eğitimi verdi.

“Çocuk Boksörler” projesi 2012 Bursa Fotofest’te, “Bir Temsilin Hikayesi” projesi 2014 İstanbul Fotograf Festivali’nde, diğer projeleri ise İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki fotograf derneklerinde sunum ve söyleşi olarak fotograf sevenlerle buluştu.

"Karadeniz Kadını" belgesel fotograf projesi 2011 yılından beri devam etmekte. "Türkiye'de İşçi Olmak" adlı ortak fotograf, kitap ve belgesel film projesi üzerinde halen çalışmakta.